Kalėdų patiekalai

Kalėdų patiekalai yra neatsiejama švenčių dalis. Kalėdos yra krikščioniška šventė, todėl kalėdų valgiams nemažą įtaką padarė bažnyčia. Ankščiau lietuvių kalėdų patiekaluose dominuodavo kiauliena bei šerniena. Tačiau šių dienų lietuviai didesnį dėmesį skiria paukštienai. Dažnas lietuvis per kalėdas kepa antį, kalakutą ar vištą. Tokius pokyčius įtakojo vakarų kultūra. Tačiau norėtųsi pažvelgti į praeitį ir sužinoti kokie kalėdų patiekalai buvo valgomi mūsų ne tolimų protėvių.

Šiuolaikiniame kūčių stale niekada nerasi mėsos, tačiau taip visada nebūdavo. Lietuvoje per kūčias buvo gausybė patiekalų iš kiaulienos bei šernienos.
Taigi kodėl nuo kūčių stalo dingo mėsa? Atsakymas paprastas – bažnyčios įtaka bei pasnikas.

Kaip ir ankščiau taip ir dabar ant kūčių, kalėdų stalo nesunku rasti įvairių kisielių. Turbūt daugelis iš jūsų per kalėdas ragaujate avižų bei spanguolių kisieliaus. Tai tarsi neatsiejama kalėdų dalis, kaip ir mandarinai.

Alkoholiniai gėrimai per kūčias nebūdavo vartojami. Per kalėdas šiek tiek išgerdavo, tačiau saikingai.

Kaip ir ankščiau, taip ir dabar populiariausi kalėdų patiekalai yra iš žuvies. Dominuoja įvairios silkės, keptos žuvis, mišrainės su žuvimi. Būtina paminėti, jog ant kūčių stalo patiekalų per daug neturi būti. Jų turi būti dvylika.